Lečenje strabizma
Kod dece, ako se strabizam ne leči, pogrešno postavljeno oko je u opasnosti od ambliopije.
Ambliopija je medicinski izraz za gubitak vida. Ovo se dešava zato što su oči orijentisane u 2 različita pravca i tako mozak prima 2 različite vizuelne slike. Mozak može da ignoriše sliku sa neusklađenog oka kako bi izbegao dvostruki vid, što dovodi do lošeg razvoja vida tog oka.
Lečenje strabizma ima za cilj očuvanje vida, ispravljanje položaja očiju i vraćanje binokularnog vida pacijentu. Vaš lekar može nakon strabološkog pregleda preporučiti:
Naočare - ako je strabizam dijagnostikovan kao rezultat refrakcione greške, upotreba naočara može podstaći poboljšanje vida, kao i blago (ako ne potpuno) poboljšanje položaja očiju.
Prizmatična stakla za naočare - menjaju način na koji se svetlosni zraci savijaju kada uđu u oči.
Prizmatična stakla drže svetlosne zrake fokusirane direktno na mrežnjače, sprečavajući dvostruki vid i druge simptome strabizma.
Okluzija - ako dete pati od strabizma u kombinaciji sa ambliopijom, može se započeti tretman okluzije. Tokom ovog tretmana, zdravije oko će biti prekriveno flasterom, primoravajući upotrebu slabijeg oka. Ovaj tretman treba pažljivo pratiti.
Hirurgija - u zavisnosti od težine i stepena izraženosti strabizma,
operacija strabizma može biti opcija lečenja. Operacija se izvodi na mišićima oka kako bi se ispravio položaj očiju. Ako je potrebna operacija, može se operisati jedno oko ili oba oka. To je jedan od najčešćih hirurških zahvata koji se izvode kod dece, a povremeno i kod odraslih.